Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Więcej informacji o urologu w Krakowie znajdziesz tu.

U znacznej grupy pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące symptomy choroby, w szeregu przypadków opóźniają o wiele tygodni wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają chociażby za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo rozmaitych objawów, które nieraz są bagatelizowane przez chorych w nadziei, że same znikną. Na jakie zatem symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Będą to głównie jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź zauważenie w nim ropy lub krwi, ale też pieczenie lub ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp oraz ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem panowie powinni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Wypada także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci często zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), jak również leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Urolodzy codziennie przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Top