Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

Na revitae.com.pl odnajdziesz więcej szczegółów o zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez jeden z typów bakterii beztlenowych, która ze względu na swoje działanie znalazła ogromne zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – leczenie schorzeń, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe

Botulinotoksyna jest jedną z silniejszych poznanych neurotoksyn, której działanie opiera się na powstrzymywaniu impulsów transmitowanych między nerwami a mięśniami. To dlatego jego spożycie (np. wraz z nieświeżą żywnością) może być nadzwyczaj niebezpieczne, bowiem w skrajnych kazusach prowadzi do niewydolności oddechowej. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, medycy od wielu dekad stosują do leczenia schorzeń, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy ciężkich przypadkach zeza, przykurczach po udarze oraz kurczu wpustu żołądka. Botoks powszechnie stosuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy patologicznego zgrzytania zębami, bowiem ostrzyknięcie wybranych miejsc toksyną botulinową obniża napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega pękaniu szkliwa oraz ścieraniu się zębów. Botulinotoksyna pomaga też osobom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w miejsca, gdzie skóra produkuje nadmierną ilość potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

Przeciętny mieszkaniec Polski przeważnie botoks kojarzy jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I owszem, egzotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Wykorzystuje się ją w celu eliminacji zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i wygładza skórę. To dlatego na ogół wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczek palacza” oraz zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można też zminimalizować intensywny łojotok skóry czoła.

Kontakt z firmą:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Top