Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/ odnajdziesz więcej szczegółów o Megaride Kraków.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może być powodem kolejnych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się ta choroba?

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się także na podrażnienie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście obecnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest korygowana z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych, później jakkolwiek nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – efektywne zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem różnych technik. Aktualnie najefektywniejszą metodą na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Znakomite efekty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie miopii lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Top