Jak objawia się starczowzroczność i jak ją leczyć?

Starczowzroczność. Dowiedz się więcej na voigtklinikaoka.pl.

Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z naturalnych procesów powiązanych bezpośrednio ze starzeniem organizmu. Jej oznaką jest pogarszanie się widzenia na nieduże odległości, co właściwie uniemożliwia czytanie książek, korzystanie z komputera i smartfona, pisanie oraz wykonywanie wielu prostych aktywności. Presbiopia jest wynikiem zaburzenia zdolności oka do akomodacji bądź jej całkowitej straty. Metodą na poradzenie sobie z tą dolegliwością może być zakładanie szkieł korekcyjnych, jednakże wywołuje to sporo trudności. Szkła do bliży utrudniają dostrzeganie dali, okulary progresywne na ogół nie są tanie, zaś modele dwuogniskowe często nie są wygodne. Doskonałym wyjściem może być tym samym pozbycie się presbiopii podczas zabiegu.

Korekcja starczowzroczności. Czemu jest konieczna?

Jak już napomknęliśmy, leczenie presbiopii umożliwia uchronienie się od szeregu problemów przy podejmowaniu się codziennych, najłatwiejszych aktywności. Ludzie mający to schorzenie (warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach pierwsze oznaki presbiopii pojawiają się już po 40-tym roku życia) mają trudności z czytaniem czy korzystaniem z telefonu, a także dokonywaniem zakupów (w gruncie rzeczy ogranicza możliwość odczytania opisu artykułu) czy podróżami komunikacją publiczną (kłopoty z korzystaniem z planów jazdy). Ponadto, odwrotnie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość wyraźniejszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie szkieł korekcyjnych bywa dla chorego niekomfortowe. Nie należy także zapominać, że wada ta się ciągle pogłębia, a każde następujące dwa lata przynoszą zazwyczaj osłabienie widzenia o blisko 0,25 dioptrii.

Leczenie presbiopii – jakie zabiegi są dostępne?

Poza korekcją przy użyciu szkieł korekcyjnych, dostępne jest także leczenie starczowzroczności z zastosowaniem lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność korzystania z okularów. Techniki jak przykładowo PRESBYMAX® są także drogą ku temu, by podczas jednego zabiegu zupełnie zlikwidować wadę w obu oczach.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Top