Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

biopsja fuzyjna kraków

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wymiarami i postacią orzech włoski. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak istotna jest jej regularna kontrola. Pozwala to rozpoznać zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego możliwego rozwoju.

Kłopoty ze wzwodem i mikcją – alarmujące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy ze wzwodem oraz wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. By natomiast mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i posiadanie rozrusznika serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Top