Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Top