Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

kurs franka szwajcarskiego

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niedużo, w zasadzie tylko tyle, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin wzięło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie spłacają z problemami. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut dzisiejszego świata

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. euro, funta brytyjskiego i dolara, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Ale nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas były używane w różnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej ogromnej stabilności, wychodząc obronną ręką m.in. z destabilizacji w latach kryzysów dyplomatycznych i gospodarczych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI wieku. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z piękniejszych walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się fenomenalną kolorystyką i rzadką pionową orientacją grafiki. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (na przykład Jacoba Burckhardta, Arthura Honeggera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak na ogół bywa – oblicza ministrów, monarchów bądź wojskowych. Natomiast tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, nauka oraz kula ziemska.

Jak szukać bieżącego kursu franka?

Frank szwajcarski wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs obserwują też uważnie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, polecamy odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs franka odświeżany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny waluty w dowolnie wybranym okresie. To opcja użyteczna dla frankowiczów czekających na optymalny moment, by zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki, jak również dla inwestorów analizujących swoje następne działania.

Top