Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Złoto bulionowe kupisz na goldbroker.pl.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą robić to na sporo sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są bite w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, odróżniają się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych bądź w związku z istotnymi wydarzeniami, toteż ich wygląd bardzo z rzadka ulega zmianie. Najczęściej złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko rocznikiem wybicia. Wypada podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza ciężar i próba użytego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest prostsza niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Nominały złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zredukowanie możliwości jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W ofercie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane powyżej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy australijskiego Kangura.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Top