Dlaczego faktoring jest tak opłacalny?

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia należności. Oprócz tego jest to również idealne rozwiązanie dla firm poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów związanych z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak efektywny? O jakich zasadach powinny wiedzieć firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją rozmaitych rodzajów usług, a wykup długów jest tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Faktoring dla biznesu – jak wybrać ofertę?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring są niekiedy bardzo różne. Chcąc uniknąć błędów, których skutkiem mogą okazać się poważne problemy, musimy starannie przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas specjalne umiejętności, których nierzadko po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, ale może okazać się, że dzięki niemu unikniemy problemów.

Top