Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

System rozliczeń SWIFT. Dowiedz się więcej na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego działania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie funkcjonują też różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Top