Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Dowiedz się więcej o silniku na prąd stały.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać stosuje silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie lub duże, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Kto wynalazł i jak skonstruowany jest silnik elektryczny prądu stałego?

Zadaniem silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Davenport, Thomas Edison czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze rotora, stojana, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za wyjątkową niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Gdzie używa się silników elektrycznych na prąd stały?

Teza, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem sterowanych zdalnie pociągów i samochodów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie kupimy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują również hobbyści do realizacji najróżniejszych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki DC o niskiej mocy bez przeszkód da się zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od uznanych światowych producentów.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Top