Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

motoreduktory

Motoreduktory to po prostu nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni nigdy nie jest 100%, więc zawsze powstaje pewna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe elementy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkiego lub długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i typy motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka lub przemysł, dzięki motoreduktorom działają wielorakie automaty, jak m.in linie produkcyjne, schody ruchome, mieszadła czy podnośniki. Szerokie spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy przyczyniła się do tego, że ilość realnych kombinacji, jakie współcześnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Top