Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

Faktury ustrukturyzowane - uzupełnij swoją wiedzę!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Co to są faktury ustrukturyzowane?

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie zdefiniowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, jednakże dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni czytelny. Fakt, że faktury otrzymują ujednoliconą strukturę powoduje, że niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskują

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm m.in. szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, VAT i akcyzowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, lecz musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Top