Kiszonki z warzyw są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański przysmak, sporadycznie spotykany w pozostałych krajach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.
Kiszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym stole
Wedle historyków metoda zabezpieczenia żywności przez ich zanurzenie w zlewie z octu, w solance bądź w soli, znana jest ludzkości od przeszło czterech tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się go zanurza, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat wstecz była to optymalna metoda, aby wydłużyć okres zdatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie pojawiła się tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zarania swojego istnienia słyną z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Wyróżniają się one m.in. sporą zawartością witaminy C, dlatego też żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, iż w języku polskim kwaszonki warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z słonecznika czy owoców dyni.
Kwaszonki – co da się kisić?
Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany w zasadzie w większości zakątków świata, także w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Lecz pickle są tam prawdopodobnie niezwykle lubianym składnikiem kanapek, burgerów oraz hot-dogów. Nad Wisłą obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. brokuły, paprykę, a także owoce (np. gruszki), a czasami nawet jaja.
Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się podstawą lub znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw lokalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonek różnić się w oddalonych od siebie rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany wedle standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował podobnie jak ten zakiszony np. w Izraelu.
Kontakt z firmą:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]