Literaturę młodzieżową znajdziesz na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz rzadziej styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie dostępną na kliknięcie rozrywkę w smartfonie, w telewizji albo na komputerze, a po książkę na ogół sięga wtedy, jeśli jest to lektura szkolna. I również z powodu konieczności czytania starych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki jest dalekim konceptem.
Literatura dla nastolatków odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka
Nastolatki nie powinni być skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest co niemiara literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają tematy i snują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ten rodzaj literatury otrzymał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Publikacje młodzieżowe sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in romanse, fantastyka naukowa czy thrillery. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą zatem o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami i odkrywaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia licealistom poczuć, iż inni także mają identyczne życiowe zawirowania w czasie dorastania.
Czy warto zachęcać Czytanie literatury dla nastolatków ułatwia naukę języka polskiego
Warto proponować nastolatkom inspirujące je powieści, gdyż zaktywizowanie w nich chęci czytania dla zabawy po czasie daje multum korzyści. Dziecko, które regularnie czyta posiada większy zasób leksykalny i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bez wątpienia upraszcza zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak odkrywanie problemów innych osób w porównywalnym wieku to też metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i osobistych potrzeb. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeśli więc dziecko chętniej wybiera książki o statkach kosmicznych bądź zombie nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu się nimi cieszyć!
Kontakt z firmą:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa