Okna w rozmiarze standardowym czy nietypowym – które wybrać?

Budowa domu lub modernizacja już istniejącego budynku wiąże się z koniecznością wstawienia nowych lub wymiany starych okien. Oprócz materiału, z którego zostały wykonane skrzydła, musimy także wybrać wielkość okna. Wymiary są bardzo ważne, a producenci zapewniają ich szeroki wybór. Co zamówić – okna typowe czy niestandardowe?

Okna PCV – wymiary i normy

Dostępne w sprzedaży okna możemy podzielić pod względem wymiarów na modele standardowe oraz nietypowe. Standardowe wymiary okien zostały opracowane po to, żeby usystematyzować wielkości oferowane przez producentów i ułatwić klientom wybór. Typowe wymiary okien są określone w normie BN-85/7153-02. Posługuje się nią większość firm zajmujących się produkcją stolarki okiennej. Opisane w normie wymiary okien standardowych odnoszą się zarówno do modeli uchylnych, jak i rozwierno-uchylnych (jedno-, dwu- i trzyskrzydłowych).

Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane wymiary okien typowych (w mm):
– uchylne (otwierane jedynie w pozycji uchylonej – skrzydło utrzymuje się na zawiasach dolnych):

 • O1 – 565×535
 • O2 – 865×535
 • O3 – 1165×535
 • O3a – 1465×835
 • O4 – 565×835
 • O5 – 865×835
 • O6 – 1165×835
 • O7 – 1465×835

– rozwierno-uchylne (pozwala zarówno na całkowite otwarcie okna, jak i uchylenie):

 • O10-O11 – 565×1135
 • O14-O15 – 865×1135
 • O42-O43 – 565×1635
 • O32-O33 – 1165×1435

Pamiętajmy o tym, że według przytoczonej normy pierwszy parametr oznacza szerokość, a drugi standardową wysokość okna.

Zalety okien typowych

Okna typowe pod wieloma względami przewyższają niestandardowe i są rzecz jasna częściej wybierane przez klientów. Modele standardowe są dostępne bardzo szybko i nie trzeba na nie czekać tygodniami, jak w przypadku modeli nietypowych. Stałe wymiary, sposób otwierania oraz inne cechy charakterystyczne okien standardowych sprawiają również, że można łatwo serwisować okna oraz w razie potrzeby naprawić okna lub je wymienić. Są też zdecydowanie tańsze – z reguły o 20-30%, chociaż zdarza się, że kosztują nawet o połowę mniej niż nietypowe. Wymiary standardowe są dostępne w wielu wariantach do wyboru, dzięki czemu możemy bez problemu dopasować je do budynku oraz indywidualnych oczekiwań. Wyróżniamy 40 typów okien oraz 12 typów drzwi balkonowych.

Okna niestandardowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Nowoczesna technologia sprawia, że obecnie możemy zamówić okna w dowolnych rozmiarach i kształtach, często bardzo oryginalnych i nadających nieruchomości wyjątkowy charakter. Kiedy warto sięgnąć po coś innego niż typowe rozmiary okien, np. okna skośne lub łukowe? Modele tego typu świetnie sprawdzają się w budynkach zabytkowych lub stylizowanych na historyczne. Dawne pałacyki, rewitalizowane dworki, kamienice w stylu secesyjnym – wszędzie tam warto wstawić okna nawiązujące do oryginalnej architektury z danej epoki, czyli skrzydła w nietypowych rozmiarach. Z kolei nowoczesne okna wielkoformatowe będą pasować do nieruchomości utrzymanych w minimalistycznej formie. Producenci mogą wykonać je na indywidualne zamówienie klienta, który chce zakupić niestandardowe okna. Wymiary nietypowe wiążą się jednak z wyższą ceną niż modele standardowe.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/okna-w-rozmiarze-standardowym-czy-nietypowym-ktore-wybrac/

Top