Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Dalsze informacje o sklejce szalunkowej.

Deski szalunkowe to istotny moduł konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek zwykle wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – zwykle niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Top