Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Niewiele osób wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później. Już uprzednio bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak przykładowo w Brazylii, w Meksyku, w Kanadzie albo w Czechach, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie podług staroświeckich wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki razem, jednak tradycja powiada, że kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z różnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź czy stal), które symbolizowały niezłomność miłości. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się głównie złoto i platynę, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Owszem, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla małżonków cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Top